reklama

Čaj : pu-erh

V poslednom zo série článkov približujúcich základné vlastnosti čajov sa dostávame k čiernej smrti

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu

Pu-Erh (Pu-erh, Pu erh), zvláštny druh čaju je pomenovaný podľa provincie Pu Erh v Číne. Je fermentovaný viacnásobne. Veľa ľudí si myslí, že pu-erh sa pripravuje z čiernych čajov ktoré ešte raz sfermentujú. Nie ! Postup získavania pu-erhu je nasledovný:

  1. Z rastlín čajovníka, často starých, sa nazbierajú lístky, z ktorých sa následne vytriedia malé, zlámané a poškodené

  2. Zvyčajne sa zastaví prírodná fermentácia, napríklad zohriatím na horúcom plechu

  3. Lístky sa dosušia na slnku alebo v sušiarňach a potom stlačia do rôznych tvarov - tehličiek, koláčikov, hríbikov a podobne. Často sú na tehličkách vytlačené rôzne vzory

  4. Najdôležitejšia časť, pomalá fermentácia. Čím dlhšie trvá, tým je čaj kvalitnejší. Dlhšie myslíme mesiace až roky :-) Týmto sa získa tzv. zelený pu-erh.

Menej kvalitný čierny pu-erh sa neukladá k na pomalú fermentáciu, ale miesto toho sa po usušení slnkom či teplom znova namočí a nechá proces dokončiť narýchlo.
Pozor, pu-erh sa často falšuje, najmä sa vydáva za starší a kvalitnejší, než je v skutočnosti. Na druhej strane, 20ročná tehlička stojí v Ázii v prepočte bežne desaťtisíce korún, takže ak vám ju niekto ponúkne výrazne lacnejšie, pravdepodobne s tým čajom nebude všetko v poriadku.
Pu-erh je typický svojou chuťou, ktorá je intenzívna, silná, často sa označuje ako "zemitá". Zároveň je pu-erh jediný čaj, ktorý by sa nemal skladovať vzduchotesne uzavretý, ale len zabalený v papieri v suchom, čistom, tmavom mieste.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príprava pu-erhu:
Pu-erh je možné pripravovať ako jednonálevový aj ako viacnálevový.
Jednoduchší spôsob : ulomte kúsok pu-erhu a vložte do pohára, zalejte vriacou vodou a lúhujte. Tento druh čaju je možné lúhovať od pár sekúnd po desiatky minút. Záleží na chuti a zvyku. Ak niekomu príde chuť príliš intenzívna, odporúčam použiť menej lístkov a/alebo lúhovať kratšie.
Ak sa čaj nelúhoval príliš dlho, je možné zaliať ho znova. Opakovať sa to dá, kým čaj chutí.
Často sa odporúča pu-erh "umyť", t.j. pri príprave ho zaliať malým množstvom vody ktorú okamžite zlejete. Tento nálev sa nepije. Treba len vyriešiť problém, kam s ním :-)

Tomáš Árva

Tomáš Árva

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek s vlastným názorom na svet a svojimi záľubami. Zoznam autorových rubrík:  ČajNázory a komentáreHudba, film a inéFotoSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu